РОБОТИЗИРАНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ - Acıbadem Healthcare Services (BG)
РОБОТИЗИРАНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ

РОБОТИЗИРАНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ

Роботизирана рехабилитация на световно ниво в Acıbadem

Мускулни, скелетни и неврологични заболявания, причинени от раждане или травма, могат да причинят болка и да ограничат двигателните способности у хората. Въпреки че повечето от тях се лекуват с медикаменти и упражнения, днес технологиите също играят роля и вдъхват надежда на пациентите, зътруднени в извършването на ежедневните си дейности. Освен класическите методи за физиотерапия и рехабилитация, роботизираните системи за рехабилитация, развивани от технологични компании, вече помагат на хората да подобрят живота си.

Класическата физиотерапия и рехабилитация прилагат набор от програми за упражнения, които да укрепят мускулната сила и костната структура. Докато се опитват да възстановят предишната сила на мускулите, те на практика се опитват да предотвратят регресията на съществуващата нервна стимулация. Някои пациенти обаче не могат да движат мускулите си поради травма или заболяване, или дори да го правят, не могат да използват органите си както трябва. За да възвърнат предишните си функции, е необходимо да се активират „тихите“ нервни клетки, които все още не са изгубили своята функция. Съвременните технологии предоставят на пациентите, които не могат да се движат, възможността да се възползват от роботизирани системи за рехабилитация.

Роботизирани системи за рехабилитация

Роботизираните системи за рехабилитация са устройства, които помагат на хората при диагностициране и лечение на здравословни проблеми в мускулно-скелетната и нервната система. Те спомагат за ограничаване на нарушенията, които възникват, и подобряване на функциите чрез превенция или лечение на усложненията.

Роботизираната рехабилитация осигурява интензивна и всеобхватна неврорехабилитация на пациенти в процеса на физиотерапия. Повлиява положително реорганизацията на нервната система, като помага на пациента да възстанови функционалността си в максимална възможна степен.

Роботизираната рехабилитация обхваща рехабилитацията и лечението на много различни неврологични и ортопедични заболявания. Някои от заболяванията, с които се сблъскваме най-често и за които предоставяме услуги в областта на рехабилитацията, са следните:

  • Инсулт (парализа)
  • Черепно-мозъчна травма
  • Парализа вследствие от мозъчен тумор
  • Травма на гръбначния мозък
  • Болест на Паркинсон
  • Множествена склероза (МС)
  • Церебрална парализа
  • Нарушения на походката и равновесието при гериатрични пациенти
  • Увреждания на нерви
  • След ортопедични операции

Последните научни изследвания показват, че в мозъка има резерв от клетки и човек може да усвои нови умения чрез активирането им с добра рехабилитационна програма. За целта е необходимо веднага след настъпване на заболяването/травмата пациентът да започне цялостна програма за физиотерапия и рехабилитация, за да се върне към нормален начин на живот и увреденият орган да функционира възможно най-добре. Включването на роботизирана рехабилитация в този физиотерапевтичен процес е важен подход, който повишава ефективността на лечението. В процес на роботизирана рехабилитация, на пациента се прилага програма, включваща най-новите методи и съвременни технологии. Тъй като рехабилитационните роботи подлежат на програмиране и регулиране, това позволява изготвяне на индивидуален план за лечение за конкретния пациент. Така например, подсилени ортези с компютърно контролирани мотори за подпомагане движението на ставите подобряват обхвата на движение, като намаляват съпротивлението. Фактът, че пациентът вижда своите движения, насочени към визуалната цел, създадена във виртуалната среда, осигурява по-чувствителна обратна връзка на пациента, което ускорява усвояването на движението от мозъка. Внедряването на нови графични интерфейси и по-екологични сценарии, както и изискващи по-голямо когнитивно усилие задачи, позволяват активно физическо и когнитивно включване на пациентите по време на роботизираната терапия, запазвайки тяхната мотивация и желание да участват в лечението.

Роботизирана рехабилитация в ACIBADEM

Приложенията на роботизираната рехабилитация при нас включват:

  • Роботизирана тренировка за ходене
  • Роботизирана тренировка за ръка и длан
  • Роботизирана тренировка за баланс и координация
  • Окупационна терапия
  • Речева и езикова и гълтателна терапия
  • Анализ на походката
  • Оценка и лечение на спастичност
  • Инжекции, предотвратяващи прекомерна мускулна контракция

В нашия център за роботизирана рехабилитация разполагаме с Lokomat Pro с педиатрични ортези, като Walking Robot за ходене, Armeo Spring за горни крайници, C-Mill VR+ за баланс.

Роботизиран тренажор за ходене

Педиатрични и възрастни пациенти, чиито крака са напълно парализирани или силно увредени, могат да преминат тренировки за нормално физиологичното ходене с помощта на система за поддържане на позицията и тежестта на тялото, и ортези настроени конкретно за пациента.

Ходещият робот съчетава технология и виртуална реалност, за да позволи на такива пациенти да ходят отново и да възстановят функцията на краката си много по-бързо и по-точно от конвенционалната физиотерапия.

Роботизираната система повдига пациента, след което роботизираните крака го движат с помощта на моторна сила. При ходенето пациентът прави толкова, колкото може, а роботът довършва това, което той/тя не може да направи. Прецизни измервания със сензори на коленете и тазобедрените ортези оценяват усилието на пациента и показват отговора на тялото на определено движение на монитора.

Съответно, чрез промяна на настройките, тази част, която пациентът не може да изпълни, се развива с изключителен интензитет и повтаряемост с помощта на робота. Освен това се използва геймификация за активното участие и мотивация на пациента в процеса на лечението. Компютърни игри, в които се извършват определени движения, спомагат за по-добра концентрация, като насочват вниманието или, с други думи, стимулират мозъка. Чрез повторното активиране на мозъка се създава основа за възстановяване на мозъчни клетки.

Роботизиран уред за ръка

Помага за възстановяване функциите на засегнатата ръка, предмишница и китка при пациенти, прекарали инсулт или с нарушени функции на ръката. Представлява екзоскелет (външен скелет), който поддържа ръката на пациента, като намалява теглото ѝ и увеличава активното движение на ръката в 3D пространството. С регулируема система за окачване на горния крайник, тя позволява на пациента да активира наличната сила, обхват на движение и координация, за да отпусне ръката си и да изпълни упражненията по забавен начин с приложения за виртуална реалност.

Трениворка за походка и баланс

Представлява обучение за рехабилитация на походката и баланса с помощта на ходеща пътека, със система за поддържане на тежестта на тялото и аудио-визуални механизми за обратна връзка, симулиращи ежедневни предизвикателства чрез виртуална реалност. Помага на пациенти с неврологични и ортопедични проблеми да си възвърнат по-бързо подвижността чрез многократни интензивни упражнения. Използва се за оценка и лечение на нарушения в баланса и походката. Формирането на правилен модел на ходене се подпомага от механизми за визуална обратна връзка.

Подходящо време за роботизирана рехабилитация

Роботизираната рехабилитация може да започне на всеки етап от заболяването. Установено е обаче, че скоростта на възстановяване се увеличава при пациенти, които са започнали лечение в ранен етап – пациентът е станал по-независим в ежедневните дейности и дисфункцията след заболяването е по-малка. Препоръчително е роботизираната рехабилитация да започне в рамките на 2-3 седмици, особено след мозъчен кръвоизлив. При увреждания на гръбначния мозък лечението може да започне, след като оперативната зона се стабилизира. При МС, Паркинсон и мускулни заболявания лечението трябва да започне веднага щом ежедневните функции на пациента започнат да се влошават.

Основната цел на лечението е да се възстанови или да се подобри способността за ходене. За да се приложи лечението, поне една голяма мускулна група в крайниците на пациента трябва да има някакво сензорно или двигателно движение, макар и малко.

Благодарение на робот-асистираната система за ходене с педиатрични ортези, деца с нарушения в походката в следствие от церебрална парализа, черепно-мозъчна травма или други неврологични заболявания могат да бъдат обучени в роботизирано ходене. Специални устройства, разработени за деца, осигуряват комфорт и оптимална съвместимост за тези пациенти, което прави възможно постигането на същите функционални ползи като при възрастни.

Центърът за роботизирана рехабилитация в болница Acıbadem Taksim е оборудван със специално проектирани системи за поддържане тежестта на тялото, роботизирана апаратура и устройства, които позволяват виртуалната реалност да помогне за развитието на различни функции на тялото. Устройствата в центъра, който е създаден с най-новата технологична инфраструктура и опитния медицински персонал на Acıbadem Health Group, се стремят да възстановят загубените функции с помощта на съвременни технологии, чрез повтаряемост на определени движения и/или функционални задачи отново и отново. Центърът за физиотерапия и рехабилитация на болница Acıbadem Taksim предоставя здравни услуги от най-висок клас на своите пациенти не само от Турция, но и от цял свят.

ЛЕЧЕНИЕ

ТЕХНОЛОГИИ

ACIBADEM

×
Search