Разширените вени са анормални, уголемени и усукани кръвоносни съдове на краката. Ако не се лекуват, те могат да предизвикат дискомфорт, болка, язви и тромби.
Разширените вени, наричани още варикозни вени или варици, представляват кръвоносни съдове под повърхността на кожата, които са уголемени, усукани, изпъкнали, по-видими и синкави или тъмнолилави на цвят. Състоянието най-често засяга краката и стъпалата. Наблюдава се при 20% от възрастното население и се среща по-често с напредване на възрастта. След 50-годишна възраст един на всеки двама души има разширени вени. Жените, хората с наднормено тегло и тези, които трябва да стоят прави или да седят на бюро продължително време, са по-склонни да развият варикоза.
Паякообразните вени са по-лека форма на разширени вени. Това са капилярни варици, обикновено червени на цвят и по-малки от 1 mm в диаметър. Те наподобяват паяжина на повърхността на кожата.
Разширена вена се развива, когато малката клапа вътре в нея спре да работи правилно. Кръвта не се изпомпва ефективно към сърцето, натрупва се вътре във вената и още повече деформира клапата. Повишеното налягане прави стената на кръвоносния съд по-слаба, вената се разширява и става видима. Възниква варикоза.
Хормонът естроген може да допринесе за отпускане стените на вените и да предизвика образуването на разширени вени. Ето защо състоянието е по-често срещано при жените. Употребата на противозачатъчни хапчета и бременност също могат да допринесат за образуване на разширени съдове. Рискът е по-висок при хора, които имат член на семейството с варикоза. Рисковите фактори включват заседнал начин на живот, наднормено тегло, излагане на топлина и горещ климат, констипация, носене на аксесоари като наколенки, ленти за коленете или обувки на висок ток.
Варикозните вени имат характерен вид и затова най-честото оплакване е влошен външен вид на краката. Освен видимата част, най-честите симптоми на разширените вени са:
Симптомите на разширените вени могат да бъдат различни при различните хора. Те обикновено са по-интензивни при горещо време или по-дълги периоди на неактивност.
Лекарите използват универсална скала (CEAP), за да оценят напредването на заболяването и да назначат лечение. Етапите са класифицирани както следва:
На ранен етап симптомите на разширени вени могат да бъдат контролирани с промени в начина на живот, като здравословна диета, редовни упражнения и компресивни чорапи.
Разширените вени са често срещано състояние и при много хора не създават други проблеми, освен естетическите. Въпреки това, ако изпитвате негативни симптоми като болка, оток или обезцветяване на кожата, свържете се с лекар за оценка на случая. Имайте предвид, че колкото по-дълго живеете с този проблем, толкова по-висок е рискът от усложнения.
Варикозата е едно от най-пренебрегваните заболявания както от пациенти, така и от лекари. Обикновено се игнорира до достигане на напреднал стадей. Разширените вени са много повече от козметичен проблем. Ако не се лекуват, пропускащите клапи могат да причинят съсиреци и възпаление (тромбофлебит) във вената. Това състояние води до съдови оклузии (запушване) и дихателна недостатъчност, включително белодробна емболия и до смърт вследствие от откъсване на тромб.
В наши дни отворената хирургия е изместена от минимално инвазивни методи за лечение на разширени вени. Някои от тях се извършват амбулаторно и не изискват болничен престой. Благодарение на новите техники, прилагани в ACIBADEM, се получават по-добри козметични резултати с максимален комфорт за пациента.
За да се определи правилното лечение, пациентът се преглежда от специалист по съдова хирургия, който да идентифицира източника на варикозата. Цветният доплер ултразвук е най-добрият инструмент за диагностика на разширени вени и визуализиране на кръвния поток през клапите. Картографирането на съдовете помага да се прецени при кои съдове се налага интервенция. Въз основа на тези констатации специалистът може да препоръча хирургично лечение или други процедури. Те могат да включват: