Отделенията по неврология и неврохирургия в ACIBADEM Healthcare Group лекуват най-комплексните заболявания с мултидисциплинарен подход. Програмите за неврологично и неврохирургично лечение както за възрастни, така и за деца включват съвместна работа с други специалисти в областта на педиатрията, радиологията и онкологията, за да осигурим комплексна грижа за нашите пациенти.
Неврохирурзите и невролозите в Acıbadem имат опит в диагностицирането и лечението на най-сложните неврологични заболявания и прилагат най-съвременните методи, достъпни към момента. Нашите неврохирурзи използват последните технологии в тази сфера.
Всички видове неврохирургични операции се прилагат в болници ACIBADEM.
Става въпрос за група от туморни и съдови лезии, разположени в основата на мозъка – една деликатна и сложна анатомична зона. Лечението на такива лезии създава сериозни затруднения на лекарите, защото целта е да се постигне облекчение на проблемите, свързани с тумора, като същевременно се запази нормалната анатомия и функции. За такава операция се изискват сериозни хирургически умения, богат опит и напреднали технологии. В болниците от ACIBADEM Healthcare Group регулярно се извършват хирургични операции на всякакви патологии в основата на черепа, включително тумори като менингиоми, хордоми, шваноми и съдови малформации като аневризми, артериовенозни и кавернозни малформации. Иновативни технологии като 3Тесла интраоперативен ЯМР и радиохирургия с Гама нож, каквито са достъпни в ACIBADEM, правят тези операции по-безопасни от всякога. Нашето неврохирургично отделение е сред водещите центрове в света, с членства и председателства в международни организации, и участия и организиране на международни научни срещи.
В Отделението по неврохирургия за възрастни и деца в ACIBADEM Healthcare Group се извършват всички видове хирургични операции при пациенти с епилепсия, познати по света. Въпреки че първото и основно лечение за епилепсията е медикаментозно, в около 20-30% от случаите пациентите не се повлияват от лекарствата. За такива пациенти алтернативата е хирургична операция. И трите метода в епилептичната хирургия (резективна хирургия, операция за прекъсване на връзките и стимулация на вагусовия нерв) се извършват успешно в ACIBADEM Healthcare Group.
1) Лечение с медикаменти
Пациентите с епилепсия започват медикаментозно лечение веднага след поставянето на диагнозата. Решението за това какви лекарства да се приемат се взема въз основа на типа пристъпи, класификацията на епилепсията и находките от ЕЕГ и ЯМР изследванията. Най-често наблюдаваните странични ефекти са кожни реакции, повишаване на чернодробната функция и костномозъчна супресия. Близките на пациента се информират и предупреждават за възможните странични ефекти. Някои медикаменти изискват периодично проследяване на чернодробните функции и кръвната картина при пациентите. Въпреки индивидуалните особености при всеки пациент, лекарствената терапия трябва да продължи поне две години. След изтичането на този срок то може да бъде преустановено, по решение и под наблюдението на лекар.
2) Хирургично лечение
Лечение чрез операция може да е възможно при пациенти, които не се повлияват от медикаментозното лечение (т.нар. резистентна епилепсия). При повечето от тези пациенти ЯМР изследването показва аномалии. Те могат да се подложат на хирургично лечение по метода фокална резекция (отстраняване на зоната, предизвикваща пристъпите), корпус калозотомия (прекъсване на връзката между двете мозъчни хемисфери), хемисферектомия (еднопосочно прекъсване на връзката от едната мозъчна хемисфера към другата, когато само една част от мозъка е увредена), и стимулация на вагусовия нерв (с поставяне на батерия).
Всички видове неврохирургични операции се извършват в болници ACIBADEM.
В нашия център пациентите получават медикаментозно и хирургично лечение на епилепсия. Специалисти от областта на детската епилептология, педиатрична неврология, педиатрична мозъчна хирургия, педагогика, неврорадиология, говорна терапия и физиотерапия работят заедно и в сътрудничество.
Провеждат се ежемесечни консилиуми, по време на които мултидисциплинарен екип от детски и функционални неврохирурзи, детски невролози, ортопеди, говорни терапевти и рехабилитационни специалисти обсъждат и планират лечението на деца със спастичност от цялата страна. Имплантиране на баклофенови помпи, палидотомии, таламотоми, дълбока мозъчна стимулация и селективна дорзална ризотомия се прилагат на подходящи пациенти с обещаващи резултати.
Разглеждането на случая от консилиум дава висока степен на гаранция от висококвалифицирани лекари и отлична медицинска инфраструктура, които водят до високи резултати с успеваемост над средното в световен мащаб.
Церебралната парализа представлява нарушение в двигателната система и активност, причинено от увреждане на мозъка, получено преди, по време на раждането или след него.
Церебралната парализа има различни характеристики и попада в различни категории, в зависимост от локацията на мозъчното увреждане.
Спастичността се причинява от повишен мускулен тонус в областта на ръцете и краката. Това ограничава движенията. Разделя се на подвидове, в зависимост от засегнатите от спастичност части от тялото:
Хирургична операция може да се предприеме, ако рехабилитацията не дава резултати, а спастичността затруднява ежедневния живот и причинява болка на детето.
Хирургични алтернативи:
Съкращаване на мускулите, което възпрепятства растежа на детето, както и наличието на структурни проблеми в ставите налагат ортопедична интервенция.
Специалното обучение при деца с церебрална парализа започна със съответните интервенции в зависимост от физическото състояние на пациента, и обучението му как да си служи със съответните помощни средства, от които се нуждае. След като детето постигне самостоятелност в това отношение, обучението се планира в съответствие с индивидуалните възможности на пациента.
Прави се оценка на езиковите и говорни особености на детето, и се преценява нивото и възможностите му за общуване. Определят се комуникационни цели за повишаване самостоятелността на пациента в ежедневието му и се планира терапията. Изготвят се насоки за хранителна диета, съобразена с възможностите на пациента да дъвче и преглъща, като се осигурява и обучение и подкрепа за семейството. Изборът и употребата на алтернативни методи за комуникация и други терапевтични средства за подобряване на възможностите за общуване служат като насоки за поведение на семейството.
Лечението на церебрална парализа се осъществява от мултидисциплинарен екип. Всички членове на екипа трябва да присъстват в центъра, в който се лекува детето. Периодично трябва да се организират консилиуми, на които да присъстват всички членове на екипа. Целта на тези срещи е съвместна оценка на пациента и изготвянето на цялостен лечебен план.
Лечението на церебрална парализа в болници ACIBADEM се осъществява от мултидисциплинарни консилиуми. Екипите се състоят от детски мозъчни хирурзи, ортопеди, детски невролози, радиолози, логопеди и специалисти от лабораторията за анализ на движенията и походката. Тези консултации са безплатни. Пациентите се насочват за консилиум след първоначална оценка.
Какво представлява анализът на походката? Включва числено измерване, идентифициране и оценка на движенията. Физическият преглед невинаги е достатъчен за идентифициране на ставите и мускулите, от които произтичат двигателните нарушения. В усилието си да отстрани двигателния проблем, мозъкът използва компенсаторни механизми, като по този начин затруднява определянето на проблемните мускули или зони, причиняващи разстройството. Тогава на помощ идва технологията за анализ на походката, със своите възможности за числова интерпретация, запис и преоценка на проблема, както и за обективно измерване на ефективността на терапията. Анализът на походката определя ясно и с голяма степен на точност наличните двигателни проблеми.
Процедурата не предизвиква болка или умора, така че пациентите обикновено се адаптират лесно към нея.
Има три различни вида анализ на походката: