Ракът на гърдата е най-често срещаният вид рак при жените. Acibadem предоставя висококачествена медицинска помощ за диагностика и лечение с отлични резултати.
Обединяваме се срещу рака на гърдата, като заставаме до Вас по целия път, от ранната диагностика до края на лечението. С над 20 години опит, екип от 50 специализирани здравни професионалисти, технологични възможности от световна класа и мултидисциплинарен подход, ние сме тук, за да победим рака на гърдата.
Ракът на млечната жлеза възниква, когато анормални клетки започват да растат и да се размножават неконтролируемо. Тези клетки образуват туморна маса, която може да бъде или доброкачествена (неракова), или злокачествена. Доброкачествените тумори представляват необичайни образувания, които не се разпространяват извън гърдата и не са опасни за здравето. Ракът на гърдата е злокачествен тумор, който започва в каналите или лобулите на гърдата и има потенциала да се разпространява в други части на тялото (метастази).
Всъщност ранните симптоми на рак на гърдата по-лесно се усещат, отколкото се виждат. Извършването на редовни самопрегледи помага на жените да се запознаят с нормалния вид и усещане на гърдите си и да забележат бързо всяка промяна. Ракът на гърдата често се усеща като бучка. Но макар много видове рак на гърдата да причиняват бучки, не всички се проявяват така. Освен това, бучките в гърдите са много разпространени и повечето от тях не са ракови образувания. Кисти, фиброаденоми или аденоза например са доброкачествени състояния, които могат да образуват бучки в гърдата. Раковите тумори в гърдата са твърди на допир. Ако откриете бучка, която е нова за Вас, усеща се твърда и неподвижна, трябва да си уговорите час при лекар.
Точните причини за развитието на рак на гърдата все още са неясни. Основните рискове, за които знаем, са просто да си жена и напредването на възрастта. Две трети от пациентите с рак на гърдата са жени над 50-те, а повечето от останалите са между 39 и 49 години. Наследствени генетични мутации причиняват до 10% от случаите на рак на гърдата. Наследствената мутация на туморните супресорни гени BRCA1 или BRCA2 значително увеличава риска от развитие на заболяването. Освен това жена, чиято майка, сестра или дъщеря е имала рак на гърдата, е с два до три пъти по-голям шанс също да го развие. В наши дни хората с фамилна обремененост могат да направят генетично изследване и оценка на риска, за да вземат информирано решение за своето здраве.
Наред с рисковите фактори, които не можем да контролираме, съществуват някои житейски избори, които можем да променим, за да подобрим шансовете си. Наддаването на тегло например повишава риска от рак на гърдата, особено при жени в менопауза. Жени, които използват противозачатъчни, хормонозаместителна терапия, нямат деца или раждат първото си дете след 30-годишна възраст, биха могли да са с повишен риск. Заседналият начин на живот и употребата на алкохол също повишават риска. В същото време редовните упражнения и физическата активност намаляват риска от рак на гърдата.
Заболяването се проявява по-често при жени, но ракът на гърдата е възможен и при мъже. Случаите при тях са под един процент от всички открити. Ракът на гърдата при мъжете се образува в тъканта на гърдата, точно както и при жените. Фамилната обремененост, някои генетични нарушения, излагането на естроген или радиация, както и затлъстяването и консумацията на алкохол могат да допринесат за повишаване на риска от развитие на рак на гърдата при мъжете. Важно е да се знае, че мъжете също могат да се разболеят от рак на гърдата. Поради липса на осведоменост, те често игнорират ранните признаци на заболяването и се консултират с лекар в късен стадий. Ако бъде открит в ранна фаза, ракът на гърдата при мъжете има сходна прогноза и преживяемост с този при жените.
Повечето жени нямат физически признаци за рак на гърдата до момента на диагностицирането. Докато туморът е още малък, той обикновено не дава тревожни признаци. Затова редовният преглед е от решаващо значение за ранното откриване.
Ракът на гърдата обикновено се свързва с бучка където и да е в гърдата или подмишницата. Има обаче множество други предупредителни симптоми, които включват:
Симптомите на рака на гърдата могат да варират в зависимост от човека или от конкретния вид.
Не всички случаи на рак на гърдата са еднакви. Тумор може да се образува в различни части на гърдата. В близо 85% от случаите туморът възниква в епитела на каналите, които пренасят мляко към зърното (дуктален карцином), а до 15% от случаите започват в жлезистата тъкан на гърдата (лобуларен карцином). В редки случаи той възниква в други тъкани на гърдата, но това обикновено са видове саркоми и лимфоми, които не се смятат за рак на гърдата.
Първоначално раковият растеж е ограничен до канала или лобула, което се нарича „in situ“, или неинвазивен рак на гърдата. С времето ракът in situ може да прогресира и да инфилтрира околните тъкани, превръщайки се в инвазивен рак на гърдата. Инвазивният дуктален карцином (ИДК) е най-честата форма, представляваща около 80% от всички случаи, следвана от инвазивния лобуларен карцином (ИЛК) с 10-15%. Съществуват също така някои редки форми на рак на гърдата като болестта на Пейджет, която засяга зърното; филоидни тумори, които се развиват в съединителната тъкан на гърдата; възпалителен рак на гърдата, който е много агресивна ракова форма и т.н.
Освен това, туморите на гърдата могат да бъдат определени спрямо статуса на хормоналните рецептори. Около две трети от тях се нуждаят от женските хормони естроген или прогестерон, за да растат и да се възпроизвеждат. Тези ракови клетки имат рецептори, които им дават възможност да улавят и използват хормоните. Те се класифицират съответно като ER-позитивни или PR-позитивни. В тези случаи хормонално блокиращата терапия може да спре растежа на тумора. Един отрицателен за хормоналните рецептори тумор (HR негативен) не би бил повлиян от хормонална терапия. Ракът на гърдата може също така да бъде HER2 позитивен или негативен. Става въпрос за нивата на протеин, наречен рецептор на епидермалния растежен фактор 2. Високите нива подхранват растежа на рака, което наричаме HER2-позитивен рак на гърдата. В случаи, когато не се открива нито един от трите рецептора, случаят се смята за тройно негативен рак на гърдата. Тъй като всеки тип изисква различно лечение, точността на изследването е от съществено значение за ефективното лечение. Диагностицирането на точния вид рак на гърдата и степента на разпространението му в тялото определя стратегията на лечението и помага на лекарите да предоставят най-добрата грижа.
Придобитите знания и модерната апаратура позволяват ранно откриване на рака на гърдата, понякога години преди да се проявят някакви видими симптоми. Диагностичният процес обикновено започва с образни изследвания. Мамографията, която предоставя рентгенова снимка на гърдата, и ултразвукът, който използва високочестотни звукови вълни, отдавна са признати като основни инструменти за диагностициране на рак на гърдата. В наши дни специализираните центрове за лечение на гърдата разполагат с разнообразни техники за мамография. Дигиталната мамография позволява изображенията на гърдата да се получат в цифров формат на компютърни екрани. 3D мамографията с томосинтеза предоставя триизмерни цифрови изображения с ниски дози радиация. 4D ултрасонографията на гърдата или автоматизираният ултразвук помага да видим добре дори в плътна тъкан на гърдата.
Ако при образна диагностика се открият подозрителни находки, част от тази тъкан трябва да бъде изследвана от патолог под микроскоп. Това се нарича биопсия. Биопсия се взема по различни начини, обикновено с помощта на иглено устройство и насочване чрез образна апаратура.
В клиника, предоставяща всички услуги на едно място, пациентите имат възможност да направят всички необходими изследвания с едно посещение. В Acibadem на разположение на нашите опитни лекари е най-модерната апаратура за диагностика на рак на гърдата, включително някои устройства, достъпни само в ограничен брой лечебни заведения по света.
Стадиите на рака на гърдата показват неговия размер и разпространението му в тялото. Обикновено се класифицират по скала от 0 до IV, като по-големите цифри сочат по-инвазивен рак. Стадий 0 се нарича още неинвазивен рак на гърдата или предраков стадий. Това означава, че са налични анормални клетки, но те са ограничени до млечните канали или жлезите и не са проникнали в околните тъкани (карцином in situ). IV стадий на рака на гърдата, от друга страна, е напреднало състояние, при което туморът се е разпространил в отдалечени части на тялото, вероятно органи или кости.
Наред със стадирането, класифицирането на рака на гърдата предоставя допълнителна информация за степента, в която раковите клетки се отличават от нормалните, както и за това с каква скорост се очаква да расте туморът. Ракът от ниска степен означава, че анормалните клетки изглеждат подобни на нормалните и най-вероятно ще растат бавно, докато при този от висока степен е точно обратното.
За новодиагностицираните пациенти стадирането и степента на рака на гърдата, наред с хормоналните рецептори и HER2-статуса, са от съществено значение при вземането на решение от медицинския екип какви са най-добрите възможности за лечение.
В наши дни лечението на рака на гърдата е високоефективно и постоянно се подобрява. Лечебният процес може да включва хирургия, лъчетерапия, химиотерапия, хормонална терапия, прицелна биологична терапия или имунотерапия.
Центърът за рак на гърдата Acibadem и неговият експертен екип осигуряват пълен спектър от възможности за лечение на рак на гърдата под един покрив, включително някои най-съвременни опции, достъпни в едва няколко клиники в света:
Преживяемостта представлява процентът на пациентите с рак на гърдата, които оцеляват определен период от време след поставянето на диагнозата. Обикновено се взема предвид 5-годишната преживяемост, като се отчита, че рецидивът е по-малко възможен след този период.
Развитието на медицината в диагностиката и лечението на рака доведе до повишена преживяемост. Днес лечението на рака на гърдата може да бъде високоефективно, като по данни на Световната здравна организация (СЗО) постига шансове за оцеляване от 90% или повече. Степента на преживяемост обаче зависи от вида рак, стадия, специфичните характеристики и опита на медицинския екип, който провежда лечението.
Рискът от развитие на рак на гърдата през целия живот на една жена е около 12%. По данни на СЗО половината от случаите на рак на гърдата са при жени, които нямат забележими рискови фактори освен пола и възрастта (над 40 години). Днес лечението на рака на гърдата може да бъде високоефективно, като се постига преживяемост от 90% или повече.
Увеличаващото се разнообразие от възможности за лечение изисква интегриран подход, с всеотдаен екип от опитни специалисти в различни области, като се вземат предвид специфичните нужди на всеки пациент.
В продължение на 30 години Центърът за рак на гърдата Acibadem предоставя услуги на пациенти от цял свят. Тук се прилага мултидисциплинарен подход към всички пациенти, със специалисти по обща хирургия, медицинска онкология, радиационна онкология, козметична и пластична хирургия, радиология, патология и генетика, профилирани конкретно в лечението на рак на гърдата. Имаме висока успеваемост в диагностиката и лечението на рак на гърдата благодарение на нашия мултидисциплинарен подход, високотехнологична инфраструктура и екипи от специалисти на световно ниво. Гордеем се, че при нас работи първият и единствен сертифициран висш институт за лечение на рак на гърдата в Турция, наречен Acıbadem Senology Research Institute (Изследователски институт по сенология Acıbadem). Това е научен център, който чрез изследванията си и натрупано ноу-хау допринася за глобалните познания за рака на гърдата.