Церебралната парализа, която води до трайни неблагоприятни ефекти за мозъка, възниква при мозъчно увреждане преди или след раждането. Изявява се под формата на аномалии в движенията и поведението, и се среща под различни форми, в зависимост от мястото на мозъчното увреждане.
Спастичността е най-честото двигателно нарушение при церебрална парализа. Среща се при 60% от децата, родени с тази диагноза. Спастичната церебрална парализа се развива под формата на ограничени движения и деформации, поради засилваща се скованост на мускулите на ръцете и краката. В нашата страна основната причина за спастична церебрална парализа при бебета е недостатъчното снабдяване с кислород по време на раждането, което се дължи на различни фактори. Децата с това заболяване са претърпели трайно увреждане на мозъка преди, по време на раждането или след него (през първите години), и в резултат изпитват двигателни затруднения и скованост в мускулите, наричани спастичност. Спастичната церебрална парализа се разделя на подтипове, в зависимост от вида на двигателния проблем и засегнатата част от тялото. При най-разпространената форма, мускулите на ръцете и краката са сковани в различна степен. При по-лека форма може да са засегнати само краката. Децата с лека форма прохождат късно и обикновено ходят на пръсти. В по-тежка форма двигателните нарушения се наблюдават и в ръцете, както и в горната част на краката. Децата с такава форма на спастичност или прохождат твърде късно, или изобщо не се научават да ходят. В най-тежките случаи детето може да не е в състояние дори да става от леглото. В малка част от случаите детето изобщо не може да се движи.
Спастичната церебрална парализа обикновено се диагностицира при бебета след трудно раждане, преждевременно родени, бебета с ниско тегло и такива, които са престояли в кувьоз след раждането,бебета на майки със сериозни здравословни проблеми по време на бременността и бебета, които изостават в развитието си, или такива, при които педиатърът или личният лекар са забелязали значителни отклонения от нормалното за възрастта развитие. Основният метод за диагностициране е ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Ако смятате, че детето ви има спастичност вследствие от церебрална парализа, съберете информация за това състояние и се свържете със съответните институции. Не сравнявайте детето си с други деца. Насърчавайте го да работи върху способностите си. Можете да научите много от опита и историите на други семейства на деца с церебрална парализа; не пренебрегвайте вашите нужди и социалната среда. Можете да помогнете на детето си, като останете силни. Станете част от екипа му за рехабилитация, лечение и образование. Окуражавайте го за неща, с които може да се справи. Набавете си необходимата информация за социалните ви права като семейство на дете с церебрална парализа.