Замисляли ли сте се някога доколко храните, които ядем, са полезни или вредни за нашето здраве? Диетата ви всъщност е инвестиция във вашето здраве.
Начинът на хранене играе много важна роля за предпазване от рак – един от най-значимите здравословни проблеми на нашето време. В случая какво ядете е също толкова важно, колкото и количеството, което консумирате.
Здравословното хранене предполага консумация на храни от пет основни групи, от които тялото ни се нуждае. Както повечето от нас знаят, това са млечни продукти, месо и риба, плодове и зеленчуци, зърнени храни, и мазнини. Пробиотичните храни имат свойството да регулират чревната флора. За целта е необходимо всеки ден да се консумира една водна чаша кефир и четири супени лъжици кисело мляко. Друга група храни, която защитава чревната флора и подпомага растежа на полезните бактерии благодарение на съдържанието на фибри, са бобовите растения. Консумирането на бобови растения 2 до 3 дни в седмицата осигурява много важни ползи, от регулиране на кръвната захар до предотвратяване на рак на ректума.
Консумирайте сьомга, скумрия и сардини – храните с най-голямо съдържание на омега 3, които са полезни за зрението и мозъчните клетки. От друга страна, трябва да внимавате с консумацията на червено месо, което е богато на желязо, цинк, магнезий, калий и селен. Според Световната здравна организация, консумацията на 50 грама преработено месо на ден увеличава риска от рак на дебелото черво с 18%. Тоест, вече е научен факт, че честата консумация на преработени меса, като колбаси, салам и шунка, води до рак.
Важно е да консумираме зеленчуци и плодове. Яжте поне по 3 до 5 порции плодове и зеленчуци дневно. Колкото по-цветни плодове и зеленчуци хапвате, толкова повече антиоксиданти приемате. Винаги предпочитайте плодове и зеленчуци с по-тъмен цвят. Погрижете се да включите в диетата си тъмнозелени зеленчуци като манголд, спанак и зеле, тъмночервени като нар и боровинка, тъмно жълто-оранжеви като кайсия, морков и тиква, виолетови като сливи, и бели като чесън и лук.
Зърнените храни, които съдържат въглехидрати, протеини, витамини В и Е, и минерали като магнезий, желязо и цинк, са най-важните източници на енергия за нашето тяло. Трябва обаче да избягваме простите въглехидрати като бяло брашно, ориз, захар, мед и сладко, тъй като тези храни повишават бързо кръвната захар и стимулират тялото да отделя инсулин. В резултат, секрецията на инсулин причинява натрупване на излишна захар в кръвта под формата на мазнини. За съжаление, увеличеното количество мазнини проправя пътя за развитие на рак. Ето защо е изключително важно да се консумират храни, приготвени от непреработени зърнени продукти, като пълнозърнеста пшеница, ръж, овес и булгур.
Растителните мазнини предпазват от рак. От друга страна, не използвайте повече от две супени лъжици растително масло на килограм зеленчук при готвене, тъй като прекомерната консумация на масла може да причини стрес и да отслаби имунната система. Не трябва да добавяте допълнително олио, когато готвите храни с животинска мазнина, като месо, пиле и риба. Добавете олиото след като ястието е сготвено, а не преди готвене, когато е възможно. За да се предотврати загубата на витамин Е, маслата трябва да имат достъп до светлина и кислород по време на съхранение.
Ако искате да се предпазите от рак, винаги трябва да имате тези чудодейни храни в дома си:
Прегледайте изцяло кухнята си и установете нови правила за хранене срещу рак. Следвайте тези прости правила:
*Информацията на нашия уебсайт няма за цел да предоставя насоки за диагностика и лечение. Не правете никакви диагностични и терапевтични процедури, преди да се консултирате с Вашия лекар. Статиите съдържат информация за терапевтични здравни услуги в Acıbadem Healthcare Group.